Autentiski stikla pieminekļi Glasstone | Anno 2011

Par Glasstone · 2021/03/10

Glasstone – pirmā stikla krāvuma kapu pieminekļu studija pasaulē

Glasstone ir ieņēmis nozīmīgu vietu ne tikai kā inovatīvu un autentisku stikla kapakmeņu izgatavotājs, bet arī izceļams kā stikla krāvuma kapu pieminekļu tēlniecības aizsācējs pasaulē. Pirms šī koncepta izstrādes, aina, kas pavērās memoriālo pieminekļu nozarē, lielākoties bija redzama kā vienveidīga, smagnēja un stabila savā nemainībā. Granīta un laukakmens pieminekļi dominēja kapsētas visā pasaulē. Turpretī, stikla tēlnieks Ernests Vītiņš nāca klajā ar ideju kā nest piemiņu par tuvāko gaišā, mirdzošā un pacilājošā veidā. Šī ideja 2010. gadā sāka materializēties kā Ernesta maģistra darba tēma - savai dzimtai veltīts kapa piemineklis stikla krāvuma tehnikā. 

Sākot pētīt šo tehniku jau bakalaura studiju laikā, Ernests ātri vien atdūrās pret to, ka nav neviena profesionāļa, kas spētu pastāstīt, kā uztaisīt ne vien estētiski skaistu, bet arī izturīgu un ilgmūžīgu stikla krāvuma skulptūru, kas, laikam ejot, pie āra apstākļiem, pēc iespējas mazāk zaudētu tā sākotnējo mirdzumu un kvalitāti. Ar šo pētniecību viņš ielika pamatu Glasstone radošajai kapu pieminekļu meistardarbnīcai. Šobrīd Glasstone priecājas par interesi un iespēju apkalpot klientus no visdažādākajām pasaules valstīm. 

Pirmā stikla krāvuma pieminekļa tapšana

Mākslas Akadēmijas studiju laikā Ernesta ģimene palūdza viņam uzņemties sameklēt labu akmeņkali dzimtas kapa pieminekļa veidošanai. Tas izvērtās kā Ernesta monumentālās mākslas liktenīgais pavērsiens. Iegūtās zināšanas, praksi un izpēti, viņš nolēma veltīt mērķim, kas viņam saistījās ar ko cildenu un svarīgu - savām saknēm, priekšteču piemiņu un savas ģimenes stāsta iemūžināšanai paliekošā memoriālā. Viens no Ernesta filozofiskajiem jautājumiem saistībā ar savu mākslu, līdz ar šo pavērsienu, arī tika atbildēts. Viņam bija svarīgi, ka viņa radīto mākslas darbu liktenis bija saistāms ar aktīvu, ne vien pasīvu eksistenci. Ernests nav vēlējies, ka viņa stikla objekti vienkārši stāvētu bez pielietojuma vai jēgas. Tā dzima pirmais stikla krāvuma kapa piemineklis Pirmajos Meža kapos, kas uzstādīts tika 2011. gadā. 

Glasstone stikla pieminekļu koncepta attīstība

Meklējot iespējamās stikla memoriālu formas variācijas, stikla mākslinieks Ernests Vītiņš par pamatu izvēlējās klasisko kapu pieminekļu apveidus, taču izpildot tos absolūti novatoriskā paņēmienā. Tā bija mākslinieka parafrāze par klasiskā formāta no akmens darinātiem kapakmeņiem – ar noslīpēto priekšējo daļu un robusto akmens mugurpusi. Līdz ar to, sākotnējie stikla memoriāli bija sakņoti tradicionālajās idejās, tās modificējot un piešķirot pavisam svaigu un gaišu pieskaņu. Šīs inovatīvās klasisko vērtību metaforas stiklā turpina vairoties un ir apskatāmas Glasstone Klasiskās kolekcijas ietvaros.  

Gadu gaitā, pateicoties padziļinātai stikla krāvuma tehnikas iespēju izpētei, radās pateicīga augsne izpildīt arvien daudzveidīgākas un sarežģītākas formu, apjomu un stikla izmantojuma variācijas. Ik dienu, neskaitāmās novitātes turpina dzimt mākslinieka Ernesta Vītiņa studijā, padarot Glasstone pieminekļus no stikla patiesi īpašus, greznus un, ne mazāk svarīgi - izturīgus! Vislabāk šie, radošo domu arvien drošsirdīgākie, lidojumi un to materializācija ir aplūkojami Glasstone individuālo pasūtījumu daudzveidībā un izpildē.

Kapu piemineklis kā memoriālais mākslas darbs

Lai arī Glasstone studijas norises tiek stingri uzraudzītas, par prioritāti uzstādot katra kapu pieminekļa kvalitāti un ilgmūžību, Glasstone komandā strādā pieredzējuši un jauni stikla mākslinieki, vairāki no kuriem ir jau ieguvuši maģistra grādu stikla mākslā, ļaujot izkopt un veidot radošo gaisotni, kas iespiežas katrā radītajā memoriālā. Estētiskā un mākslinieciskā vērtība Glasstone stikla memoriālajām skulptūrām aug ar visu iesaistīto mākslinieku radošās darbības paplašināšanos. Katrs komandas loceklis ir iedrošināts un atbalstīts savas personīgās daiļrades izkopšanā - dalībā izstādēs un citos mākslas un dizaina projektos.

Kā piemērus nesenai Glasstone komandas mākslinieciskās darbības izkopšanai var minēt: Mākslinieku Ernesta Vītiņa un Mārtiņa Kalniņa radītos kapelas iekārtojumus no stikla - altāri, tabernākulu, kanceli, ūdens trauku u.c. Ernests Vītiņš - stikla kapelu Bārbeles Zēnu skolā ar interešu izglītību vieglās aviācijas jomā “Saknes un Spārni” (2019), un Mārtiņš Kalniņš sakrālo iekārtojumu no stikla Ērgļu luterāņu baznīcā (2020). Glasstone komanda piedalījās kā vienots kolektīvs grupas stikla mākslas izstādē “Būt/To be” Līvānu stikla un amatniecības centrā 2019. gadā. Mākslinieks Ernests Vītiņš ar Glasstone komandas līdzdalību ar savu personālizstādi Rīgas mākslas telpā ieguva ikgadējo valsts mēroga “Kilograms Kultūras 2019” balvu Vizuālajā mākslas kategorijā. Kā arī daudzas citas Glasstone komandas locekļu individuālas dalības izstādēs un projektos, par kurām vairāk aicinām lasīt katra personīgajā profilā. 

Arhitekturālu projektu un mākslas izstāžu pieredze ir būtiska sastāvdaļa kā stikla krāvuma tehniskās izpētes procesam, tā kreatīvās domas stimulēšanai un izkopšanai, kuru simbiozē rodas Glasstone stikla kapu pieminekļi. 

Whatsapp
Messenger
Telegram
Uzdot jautājumu