Stikla krāvuma tehnika ir pilnvērtīgs mākslas izpausmes līdzeklis ar kuru iespējams radīt skulpturālus darbus dažādos izmēros - no neliela, uz galda liekama izmēra, līdz vairākstāvu mājas izmēra objektam. Stikla krāvuma skulptūrām ir īpašs vizuālais raksturs. To saspēle ar gaismu - tās atstarošana un vienlīdz izspīdēšana cauri, padara skulptūras, radītas šajā tehnikā, īpaši izteiksmīgas. Šo īpašību dēļ, tās nav pielīdzināmas ne vienā citā materiālā un tehnikā veidotiem mākslas darbiem. Šādam mākslas darbam, galvenokārt, raksturīgs ir zaļganīgais parastā lokšņstikla tonis, un izteikti daudzslāņaina faktūra. Taču tonis var atšķirties atkarībā no izmantotā stikla, un ir mākslinieki, kas izvēlas faktūru nogludināt, to noslīpējot. Salīdzinājumā ar citām tradicionālām tēlniecības izpausmēm, piemēram: akmens, bronzas, koka skulptūrām un darinājumiem, kā arī karstajā stikla apstrādes - stikla pūšanas, tehnikā veidotiem mākslas darbiem, skulpturāli objekti stikla krāvuma tehnikā ir jauni un, līdz ar to, pagaidām vēl daudz retāk sastopami.
Vienkāršoti raksturojot stikla krāvuma tehniku, to varētu definēt sekojoši: tā ir aukstā stikla apstrādes tehnika, kad no rūpnieciski ražotām loksnēm izgriež vajadzīgās formas un izmēra detaļas, tās sakraujot vienu virs otras, ar vai bez sastiprināšanas kopā, iegūstot vēlamo, mirdzošo, skulpturālo objektu. Stikla krāvuma tehnika no pirmā acu uzmetiena var būt maldinoša ar savu šķietamo vienkāršību. Aiz sava nepretenciozā nosaukuma, stikla krāvuma tehnika slēpj pamatīgu mentālu un fizisku prasmju, un zināšanu artilēriju. Tās apgūt un pielietot ir vienīgais veids, kā mākslinieks var sasniegt mākslas darba vēlamo vizuālo estētiku, nodrošinot tā ilgnoturību un kvalitāti.
Monumentālu un neliela izmēra stikla krāvumu izgatavošanas process tehniskā ziņā ir stipri atšķirīgs. Nelielu stikla krāvuma darbu, kas svarā ir vien daži kilogrami un atrodas telpā, lokšņstikla un līmējuma kvalitāte ietekmē tikai vizuāli. Turpretim, lai radītu apjomos ievērojamu stikla skulptūru, obligāti vērā jāņem praktiskas dabas aspekti: skulptūras plānotais svars, tā plānotā atrašanās vieta, izvirzītie optiskie uzdevumi, kādas līmes tiks lietotas, kā arī, lokšņstiklam ir jābūt augstas kvalitātes, pilnīgi gludam. Tādēļ, tikai pēdējās desmitgadēs, pateicoties lokšņstikla ražošanas un saistvielu ķīmijas industrijas attīstībai, ir iespējams izveidot liela izmēra skulptūras krāvuma tehnikā, kas iztur visdažādākos ārējo apstākļu pārbaudījumus, saglabājot savu mirdzumu, dzidrību un izturību arī ilgākā laika griezumā. Gludas stikla loksnes un augstas kvalitātes līme ir priekšnosacījumi šādu monumentālu, ārējos apstākļos izturīgu, skulptūru izveidei. Tiklīdz daudzslāņainā objektā būs kāds negludums, pat mazāks par milimetra desmitdaļu, tas ievērojami paaugstinās plaisu veidošanās riskus. Kā arī, tikai ļoti retos, izņēmumu gadījumos, var tikt izmantots termiski rūdīts stikls.
Veidojot monumentālu stikla krāvuma skulptūru, otrs būtiskākais faktors, ir līmes un līmēšanas tehnikas izvēle. Tāpat kā lokšņstikla, arī saistvielu ražošanas kvalitāte un daudzveidība ir strauji palielinājusies pēdējās desmitgadēs, ļaujot stikla krāvumam tikt veidotam piemērotam arī pastāvīgai ekspozīcijai mainīgos āra apstākļos. Gan līmes kvalitāte, gan arī tehnika, kā to klāj uz stikla, noteiks, cik izturīgs būs rezultāts, un to, vai laika gaitā nemainīsies vizuālās īpašības.
Ļoti reti kura līme stiklam būs piemērota ārtelpā novietojamam objektam. Tādēļ, tās kvalitāte būs nozīmīgs faktors, kas noteiks visa objekta ilglaicīgumu. Ir jāpārliecinās, vai līmes ražotājs var apstiprināt sava produkta izturību pret laikapstākļiem, lai ilgtermiņā saistviela nesāk dzeltēt, nezaudē noturību un nekādā citā veidā nemainās. Kā arī, nevajag paļauties uz ražotāju specifikācijām vien, tā kā visos mums interesējošos, specifiskos apstākļos līme nebūs pārbaudīta - to noteikti apstiprinās ražotāju tehniskie inženieri. Līdz ar to, būs nepieciešams sistemātiski pārbaudīt izvēlētās līmes un tās uzvedību pie dažādiem apstākļiem - gan īslaicīgā, gan ilgākā laika griezumā. Taču, ļoti būtiski ir sekot līdzi ražotāja līmes lietošanas instrukcijai, jo novirzīšanās no tās var pamatīgi ietekmēt līmējuma noturību.
Vienlīdz svarīgi ir izmantot starpslāņu līmējuma tehniku, kas ir pārbaudīta ilgtermiņā un būtu derīga paredzētajam mērķim. Piemēram, ja mazā krāvumā līmi, kas paredzēta stiklam, un atbilst vajadzīgajām specifikācijām, var likt atsevišķos punktos, līnijās vai veidojot rakstus, tad radot lielu skulptūru ārtelpai, šāds piegājiens nebūs ilgmūžīgs. Mainoties laikapstākļiem, līmējuma vietas zaudēs noturību un nepildīs savu funkciju. Stikla krāvums, kas novietots tiešā vides ietekmē, ir jālīmē tā, lai stikla loksnes plakne pilnībā noklātos ar līmi. Reti ir gadījumi, kad iespējamas nelielas atkāpes no šāda principa, un tas tiešā veidā būs atkarīgas no objekta formas un, vai tam ir paredzēti papildus stiprinājumi. Lai saistviela izklātos pa visu virsmu vienmērīgi, process jāveic gana pacietīgi un rūpīgi sekojot līdz tam, lai līmējuma slānis neveidojas pārāk biezs. Šī procesa precizitāti ir iespējams labi novērot uz līmējuma uzliekot nākamo stikla loksni - līmei uz visām pusēm jāizspiežas vienmērīgā daudzumā. Ja kādā daļā tā būs ievērojami vairāk iznākusi āra, bet citā teju nemaz, ir skaidrs, ka tās klājums ir nevienmērīgs, un tas var radīt plaisāšanu, vai pat saistvielu īpašību zaudēšanu, ilgākā laika posmā.
Visbeidzot, praktisks padoms, lai radītu vizuāli viendabīgu stikla krāvumu: izmantotajam lokšņstiklu materiālam ir jānāk no vienas rūpnīcas, vienas ražojuma partijas. Stiklam toņi, lai arī ir līdzīgi, nav stingri definēti, līdz ar ko, starp ražotājiem, un pat vienam ražotājam dažādos produkcijas izstrādes periodos, šīs nokrāsas atšķirsies. Šīs dažādības mēs nekad nenovērosim logos, bet stikla krāvumā, diemžēl, tas parādās un kļūst redzamas tikai tad, kad viss objekts jau ir salīmēts. Tā dēļ, izgatavojot skulptūru, vienmēr ir svarīgi nodrošināties iepērkot stiklu no vienas ražošanas partijas ar pietiekamu rezervi.
Šo rakstu citējot norādīt autoru, datumu un mājas lapu:
Vītiņš, Ernests (15/10/2021). "Īsumā par stikla krāvuma tehniku kā monumentālās tēlniecības veidu". Pieejams: https://glasstone.eu/raksti/par-glasstone/isuma-par-stikla-kravuma-tehniku-ka-monumentalas-telniecibas-veidu
|
Piegāde
Tiklīdz piemineklis ir gatavs, mēs to sagatavojam drošai sūtīšanai un uzstādīšanai. Mēs veicam loģistikas uzņēmumu aptauju, lai atrastu un piedāvātu Jums izdevīgāko sūtīšanas variantu un cenu. Par piegādes iespējām un cenu mēs varam noskaidrot, tiklīdz ir zināma piegādes adrese un precīza sūtījuma konfigurācija - lielums un svars. Uz dažām valstīm mums jau ir izveidojusies veiksmīga sadarbība ar piegādātājiem, taču mēs vienmēr esam atvērti sadarbībai ar Jūsu piedāvāto un izvēlēto piegādātāju! |
|
Izgatavošanas ilgums
Stikla kapu pieminekļu izgatavošana ilgst sākot no 30 darba dienām. To būtiski ietekmē pieminekļa dizaina sarežģītība un pasūtījumu daudzums konkrētajā laika posmā. Lūdzu, ņemiet vērā, ka pavasarī darba daudzums būtiski palielinās, līdz ar ko arī izgatavošanas ilgums sākot no ~45dd. Tāpēc aicinām plānot savu pieminekļa iegādi savlaicīgi, piesakot dizaina izveidi jau ziemas sezonā, tādā veidā garantējot tā gatavību uzstādīšanai uz pavasari/vasaru! |
|
Granīta pamatne un citi akmens elementi
Jūs varat izvēlēties izstrādāt granīta pamatni un akmens elementus ar vietējiem akmeņkaļiem vai mums. Retos gadījumos akmens detaļu izgatavošana ar mums būs vienīgā iespēja. Tas attiecas uz konstrukcijām, kurās akmenim un stiklam jābūt ļoti cieši pieguļošam (piemēram, akmens ielaidums stikla piemineklī vai stikls laukakmenī). |